Koření
Česká kuchyně by se bez kmínu neobešla. Používáme jej na kuře, kachnu, chléb, brambory, zelí, prostě všude. Chléb bez kmínu by mohl být dobrý, ale komu u nás by chutnal? :) A je to dobře, protože obsažená látka karvon usnadňuje trávení a pomáhá proti nadýmání! Zajímavostí je, že kmín je velmi blízce příbuzný například kopru nebo mrkvi. Pěstujete-li kopr, okuste nezralá semena - voní přesně jako kmín. Náš kmín pochází přímo od českého farmáře z čisté přírody Českomoravské vrchoviny. Máme jistotu, že se roky neválel někde ve skladu (ne farmář, kmín), a je tak krásně čerstvý (kmín, farmář možná také) :)
ušené listy Vavřínu vznešeného
Skladování: pro zachování vysoké kvality listů je skladujte v našem vakuovém sáčku při pokojové teplotě, mimo sluneční záření. Sáček mějte dobře uzavřený.
Země původu: Řecko (Kréta)
Upozorňujeme, že listy řeckého vavřínu mají vždy o něco horší vzhled (různé skvrnky na listech), což je ale vyváženo vysokou intenzitou aroma, chuti a barvy.
Není řecké koření jako řecké koření, a proto je dovážíme pouze od námi prověřeného pěstitele z nádherného řeckého ostrova Kréta. Řecko je jedna z nejpůvodnějších oblastí, z kterých vavřín pochází. Tento krásný, stálezelený strom a jeho listy byly už v době starověkého Říma považovány za symbol vnešenosti a vítězství. Zajímavostí je, že slovo označující akademický titul “bakalář“ pochází z latinského bacca laurea coronatus, což znamená “korunovaný vavřínovým věncem“. Bohaté aroma vavřínu se rozvine až po rozlomení listu. Jednou z nejvýraznějších látek ve vavřínu je eukalyptol, proto má vavřín příjemně svěží aroma.
Vavřín se typicky používá v italských omáčkách, v koláčích, marinádách, v polévkách a vývarech, v nakládané zelenině a v neposlední řadě jako přísada Bloody Mary.
Nejsou řecké bylinky jako řecké bylinky, a proto je dovážíme pouze od námi prověřeného pěstitele z nádherného řeckého ostrova Kréta. Rozmarýn je krásná středomořská rostlina prostoupená pryskyřicemi a mnoha zajímavými látkami, jako je například kafr, kyselina rozmarýnová a další látky, u nichž jsou studovány možné protirakovinné účinky. Zajímavostí rozmarýnu je jeho doba kvetení – v mírném podnebí, o které pomalu, ale jistě přicházíme, kvete pouze na jaře a v létě; v teplém podnebí kvete po celý rok.
Rozmarýn se výtečně hodí ke všem druhům mas, zejména k jehněčímu, rybám, grilovaným jatýrkům a kořenové zelenině, ale i k luštěninám. Dobře doplňuje pokrmy z rajčat, jako např. rajčatové polévky, sugo, rajskou apod. Grilovaným pokrmům rozmarýn dodává příjemný nádech opáleného dřeva. Používá se též ve formě chutného čaje.